petek, 27. julij 2012

Ptujski grad

Ptujski grad


Tako blizu, tako lep grad, pa vendar šele prvič - odpravili smo se na Ptujski grad.

Ptujski grad stoji na zadnjem obronku Slovenskih goric, ki se razteza skoraj do Drave. 

Arheološke najdbe so pokazale, da so se prvi prebivalci zatekli na Grajski grič ob zaključku kamene oziroma na začetku bakrene dobe. Najstarejši arhivski vir, ki pripoveduje o ptujskem gradu, je zapis kronista, salzburškega nadškofa Konrada I., ki piše, da je dal grad pozidati na mestu starega, že davno porušenega gradu. Torej je na Grajskem griču že pred 12. stoletjem stal zidan grad. Zadnji iz rodbine Ptujskih, Friderik IX., je umrl leta 1438. Od leta 1480 do 1490 je bil Ptuj z gradom vred v madžarskih rokah, 1490. pa so morali Madžari zasedeno ozemlje predati nemškemu cesarju Maksimiljanu. Pred propadom ga je rešila grofica Terezija Herberstein, ki ga je kupila leta 1873. Dala je temeljito obnoviti vse stavbe in jih na novo opremila. Herbersteini so ostali v gradu do leta 1945. Takoj po drugi vojni je bil grad spremenjen v muzej.


fantastičen razgled nad mestom Ptuj



Sledila je čista uživancija - kopanje v Termah Ptuj.
Obvezno moremo ponoviti!


četrtek, 19. julij 2012

Lovrenška jezera na Rogli

Lovrenška jezera 

Lovrenško barje je največje visoko barje v Sloveniji.
Sestavlja ga 20 jezerc in tokrat smo se odpravili na potep, na ogled teh jezer.

Parkirali smo v bližini Hotela Planja in se peš odpravili do Lovrenških jezer.
 
S parkirišča smo se usmerili do hiške, kjer v zimski sezoni prodajajo smučarske vozovnice. Za tem smo prečkali smučarsko progo in pot nadaljujevali po širokem dolgem travniku sprva rahlo navzdol (ponavadi se na tem travniku pasejo krave). Kaj kmalu smo naleteli na smerokaz za Lovrenška jezera. Pot naprej se rahlo vzpne in nas pripelje v gozd.

Pot je zelo zelo lepo označena, na razpotjih so nameščene table.
 
Cilj je pri razglednem stolpu pri Lovrenških jezerih, za ogled jezerc pa smo pot nadaljevati po tlakovani stezici še približno pet minut.

Vrnili smo se po drugi poti in nekje med potjo smo srečali tablo za Mašin Žago. Napotili smo se do Mašin Žage in se nato od tam odpeljali s sedežnico do Hotela Planja.

Lušten izlet! Fajn smo se imeli.



prekrasna jezela, lepa narava,... čisti mir :))
razgledni stolp
pogled iz stolpa

Zadnje na blogu

Pokrajina Wilder Kaiser (priljubljena nadaljevanka Gorski zdravnik)

Do našega cilja (švicarsko mesto Appenzell) vodi več poti,... Izbrali smo tisto, ki nas bo vodila mimo avstrijske pokrajine Wilder Kaiser, k...